• Foteliki samochodowe 0-13 kg

Dla niemowląt musisz wybrać fotelik z pierwszego przedziału wagowego tzw. grupa 0 (0-10 kg) lub 0+ (0-13 kg). Grupa 0+ to rozszerzenie grupy 0, wprowadzone przez producentów fotelików po przeprowadzonych testach, które dowiodły, że dziecko powinno być jak najdłużej przewożone tyłem do kierunku jazdy. Dopiero co narodzonym bobasom polecamy fotelik 0+, który można używać do około 15 miesiąca życia. Długość użytkowania będzie uzależniona od wagi i wzrostu dziecka.

Foteliki dla niemowląt mogą kojarzyć się nam z połową łupinki orzeszka, kołyską, nosidełkiem (pełnią też taką funkcję). Niemowlę jeździ w nich w pozycji półleżącej, w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy.

Warto zwrócić uwagę na certyfikaty - czy jest zgodny z normami europejskimi i i-Size.

Niemowlę nie potrafi samodzielnie trzymać główki, ponieważ jest ona większa i cięższa w porównaniu do reszty ciała. Uświadamiamy to sobie przy każdym braniu na ręce naszego maleństwa (pamiętaj - zawsze podtrzymujemy główkę). Stanowi ona około 25% masy ciała. Jednocześnie jego kręgosłup, ścięgna i mięśnie podtrzymujące ją, nie są jeszcze w pełni ukształtowane i silne. Właśnie dlatego warto wybrać fotelik posiadający specjalną, wyprofilowaną wkładkę i/lub poduszeczkę okalającą główkę.

Właśnie dlatego najmniejsze foteliki, tj. te w klasie wagowej 0-13 kg, montujemy zawsze tyłem do kierunku jazdy, czyli w najbezpieczniejszej z możliwych pozycji dla przewożonego w nich pasażera. Większość niebezpiecznych wypadków zdarzających się na drogach, to zderzenia czołowe. Montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy sprawia, że podczas kolizji nasze dziecko jest przez siły przyspieszenia „wciskane” w fotelik, a nie wyrywane z niego. Właśnie to „wciśnięcie” dziecka w fotelik ochrania jego słabą szyję przed gwałtownym szarpnięciem główki. Tylko pozycja tyłem do kierunku jazdy jest w stanie zniwelować skutki uderzenia samochodu tak, że plecy dziecka absorbują siłę uderzenia, a nie jego szyja i głowa. Niewiele osób wie, że te półleżące foteliki dziecięce zawdzięczają kształt i funkcje siedziskom astronautów, którym naukowcy starali się skonstruować najbezpieczniejsze fotele umożliwiające bezpieczne przeżycie startu rakiet.

 

  • Parametry

Układ kostny niemowlęcia rozwija się przez długi czas, aż do okresu dojrzewania. Zarówno stawy biodrowe noworodka jak i kości są delikatne oraz niestabilne. Miednica nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, kości są ruchome. Te biodrowe, łonowe i kulszowe z czasem zrosną się, powstaną również kolce biodrowe przednie górne. To właśnie kolce biodrowe „trzymają” pasy bezpieczeństwa u dorosłego człowieka. Różnice rozwojowe niemowlęcia w stosunku do dorosłego człowieka po raz kolejny wskazują nam, jak ważne jest dostosowanie fotelika do maleńkiego dziecka.

Dziecko standardowo jest przewożone w pozycji półleżącej. Niektóre modele umożliwiają rozłożenie fotelika do pozycji leżącej, zwiększając komfort dziecka, ale nie wpływając negatywnie na jego bezpieczeństwo.

Fotelika będziemy mogli również używać wpinając go na stelaż wózka. Dlatego warto zakupić odpowiednie adaptery, które ułatwią podróżowanie z maluchem. Zwróćmy uwagę czy dany model posiada daszek z filtrem UV, który ochroni Twoje dziecko przed słońcem w trakcie podróży wózkiem.

Isofix - co to takiego?

System ISOFIX to metoda montażu fotelika na sztywno w samochodzie bez konieczności użycia trzypunktowego pasa bezpieczeństwa. Mówiąc prostym językiem - są to metalowe haki w kształcie litery „U”, które znajdują się w szczelinie między oparciem a siedziskiem tylnej kanapy. Montaż polega na wsunięciu fotelika i połączeniu zaczepów (system klik – klik).

ISOFIX został spopularyzowany pod koniec lat 90-tych, a od 2012 r. jest standardowym wyposażeniem wszystkich samochodów produkowanych na terenie Unii Europejskiej. Do prawidłowego zamocowania fotelika dzięki systemowi Isofix nie potrzebujemy każdorazowo zapinać pasów bezpieczeństwa. System zaoszczędzi nasz czas przy częstych podróżach z maleństwem, a także wyeliminuje możliwość nieprawidłowego montażu fotelika w samochodzie. Fotelik samochodowy 0-13 to dobry produkt na pierwszy rok życia dziecka. Zobacz też kategorię foteliki samochodowe 0-18.