• FOTELIKI SAMOCHODOWE

Planując pierwsze wycieczki czy przejażdżki z niemowlęciem, trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo w aucie. To dobry moment, żeby wybrać odpowiedni fotelik samochodowy, który zapewni maluchowi komfortowe podróżowanie i ochroni go, gdy na drodze wydarzą się niebezpieczne sytuacje. Dla kilkumiesięcznego dziecka nawet ostre hamowanie może być ogromnym zagrożeniem, dlatego podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni produkt dla swojej pociechy i jak zminimalizować wszelkie ryzyko.

Na wstępie wspomnimy, że każdy fotelik samochodowy w naszym sklepie przeszedł testy bezpieczeństwa i posiada niezbędne certyfikaty. Jednak dobry i pewny produkt to jedno. Znacznie ważniejszy jest wybór odpowiedniego modelu i dopasowanie go zarówno do wieku, wagi, wzrostu i możliwości dziecka, jak i do konkretnego auta. Nie można tego bagatelizować, bo to od takich rzeczy, jak choćby długość pasów w samochodzie, zależy stabilność fotelika i bezpieczeństwo Twojej pociechy.

Jak dobrze wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Podstawowym kryteriów wyboru fotelika dziecięcego jest wiek i wzrost. Dla najmłodszych odpowiednie są półleżące produkty z kategorii 0 i 0+. Takie modele dopasowane są do maluchów ważących od 0 do 13 kg. Warto jednak wspomnieć, że układ kostny i mięśniowy takiego maluszka jest bardzo delikatny. Pediatrzy zalecają, żeby fotelik samochodowy dla niemowlaka zamontowany był na tylnym siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy. Dziecko nie powinno w nim leżeć dłużej niż 2 godziny, żeby nie nabawić się odkształceń. Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, to warto robić przerwy co 2–3 godziny.

Produkty zaprojektowane z myślą o nieco cięższych i starszych pociechach to już modele siedzące. Do grupy I zaliczamy foteliki samochodowe dla dzieci ważących od 9 do 18 kg. Zwykle są to maluchy do 4 roku życia. Kolejna kategoria to produkty dostosowane do wagi w przedziale 15 i 25 kg. Dla starszaków

Jakie przepisy trzeba znać, wybierając fotelik dla dziecka?

Przewożenie dzieci autem uregulowane jest prawnie. Przepisy mówią, że każda pociecha niższa niż 150 cm musi siedzieć w foteliku dziecięcym. Czasami mówi się o ukończeniu 12 roku życia jako pewnej granicy. W rzeczywistości, nawet młody nastolatek, który jest niższy niż 150 cm, musi jeździć na siedzisku.

Ustawa zabrania też przewożenia dzieci tyłem na przednim siedzeniu. Dla tych najmłodszych może to być zabójcze. Przykładowo, jeśli kierowca ostro zahamuje i uruchomi się poduszka powietrzna, to zgniecie malucha lub połamie mu kończyny. Znacznie bezpieczniej jest wyłączyć tę funkcję w samochodzie. Choć i tak najlepiej jest przewozić malucha na środkowym tylnym siedzeniu.

W wyjątkowym sytuacjach, prawo pozwala na drobne ustępstwa. Jeśli jedziesz samochodem 5-osobowym i przewozisz troje dzieci, to pociecha, która ukończyła 3 lata może siedzieć samodzielnie, przypięta jedynie pasami. Pozostałe maluchy powinny pozostać w fotelikach.

ważących między 22 a 36 kg stworzone są modele z grupy III. Wyższe i starsze dzieci mogą już swobodnie siedzieć na samych siedziskach.

Jak prawidłowo zamocować fotelik dziecięcy?

Badania mówią, że 70% osób źle zapina fotelik dla dziecka, potęgując tym samym zagrożenie. Powodem złego zamocowania jest najczęściej nieczytanie instrukcji. Każdy produkt ma swoją specyfikę i producenci, tacy jak Renolux, zawsze informują, na co zwrócić uwagę przy montażu. Pierwszą kwestią jest stabilność fotelika. Powinien być umieszczony na środkowym siedzeniu z tyłu i musi być porządnie spięty trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa. Nie mogą one być poskręcane, luźne, za krótkie lub za długie, dlatego wcześniej warto zmierzyć ich długość i sprawdzić, czy konkretny model będzie pasował do auta. Dobrze zapięty fotelik dla niemowlaka czy dla starszego dziecka nie może się przesuwać i odchylać na bok. Jeśli dzieje się tak przy drobnym ruchu, to pomyśl, co stanie się w momencie wypadku.

Kolejna kwestia to usadzenie malucha. W przypadku najmłodszych pociech, głowa nie może wystawać poza krawędź leżanki. Starsze powinny mieć porządnie dopasowane zagłówki, które się nie ruszają i zapewniają komfort nawet podczas długiej jazdy. Nasz sklep z fotelikami samochodowymi oferuje produkty, które z łatwością zamontujesz w aucie.

Udogodnienia w fotelikach dziecięcych

Podstawową funkcją, jaką ma spełniać fotelik dziecięcy, jest bezpieczeństwo. Jednak możesz jeszcze lepiej zadbać o komfort malucha, wybierając modele z dodatkowymi udogodnieniami. W naszym sklepie internetowym znajdziesz też akcesoria, które ułatwią korzystanie z siedzisk. Najmłodszym przyda się dodatkowa wkładka do fotelika samochodowego, która jest miękka, elastyczna, a co za tym idzie, dziecko może na niej swobodnie wypoczywać.

Wygodne są także modele fotelików, które można dopasowywać do wieku dziecka. Gdy są one małe, mają produkt z oparciem, gdy nieco podrosną – mogą siedzieć tylko na siedzisku. Warto też wspomnieć, że dostępne u nas akcesoria są łatwe w czyszczeniu. Tapicerki i pokrowce można zdejmować i prać w pralce.

Wybierz fotelik dla dziecka do samochodu i zapewnij komfort i bezpieczeństwo swojej pociesze! Zapraszamy do obejrzenia naszej oferty produktów od producenta Renolux, Zopa i Lorelli.