• MATY

Maty edukacyjne to jedne z najbardziej znanych dziecięcych zabawek. Chwalone przez rodziców, uwielbiane przez dzieci stale zajmują wysokie miejsca wśród najczęściej wybieranych prezentów dla niemowląt. Zasłużenie zyskują miano domowego placu zabaw, atrakcyjnego czasoumilacza, a także wartościowego towarzysza w zdobywaniu nowych umiejętności. Zarówno w wersji podłogowej z zabawkami umieszczonymi dookoła niemowlęcia, jak również zawieszonymi na pałąkach nad brzuchem maluszka świetnie spełniają swoją rolę edukacyjną. Co więcej, są na tyle atrakcyjne wizualnie - w wersjach kolorystycznych dedykowanych dla dziewczynek i dla chłopaków, że wzbogacą każde wnętrze zajmowane przez niemowlę.

  • Parametry

Jedną z najważniejszych zalet mat edukacyjnych dla niemowląt jest to, że wspierają rozwój sensomotoryczny. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że dostosuje się je do możliwości maluszka. Trzymając się zasady, że u niemowląt stymuluje się jeden, góra dwa zmysły jednocześnie dla noworodków wybieramy maty kontrastowe lub jednokolorowe z pobudzającą jeden zmysł zabawką. Upraszczając - położenie noworodka na macie kontrastowej, gdzie dominuje biel i czerń stymuluje zmysł wzroku. Podobnie kiedy leżącemu na plecach na jednokolorowej macie kilkutygodniowemu maluszkowi zawiesimy na pałąku jedną ruszającą się zabawkę też w dalszym ciągu stymulujemy jeden zmysł. Błędem byłoby położenie noworodka na intensywnie kolorowej macie, włączenie mu grającej zabawki i wprawienie w ruch wszystkich znajdujących się na pałąku. Taka kumulacja bodźców zamiast wspierać rozwój noworodka spowodowałaby przestymulowanie, a przecież nie o to chodzi. 

Wracając jednak do zalet. Przebywając na macie edukacyjnej niemowlę rozwija się ruchowo. W jaki sposób? Mając do dyspozycji dostatecznie stabilne podłoże, jakie stanowi mata wraz z zawieszonymi dookoła zabawkami maluch coraz odważniej próbuje zmienić ułożenie swojego ciała. W pewnym momencie wyciąga rączki w kierunku zabawek, próbuje je złapać, a nawet przemieścić się w ich kierunku. Zaczyna bawić się swoim środkiem ciężkości, chwyta za kolana, przewraca się na bok, a następnie na brzuch. Coraz śmielej kręci się dookoła własnej osi chwytając za pałąki, ciągnąć zabawki, przeglądając się w lusterku. Kolejno zaczyna pełzać, podejmuje pierwsze próby siadania i raczkowania. Im więcej możliwości do treningu tym lepiej. 

W tym miejscu warto podkreślić kolejną zaletę maty edukacyjnej dla niemowlaka jaką jest sprzyjająca dobrej zabawie bezpieczna przestrzeń. Rozłożona na podłodze mata powoduje, że niemowlę ma wyznaczone dla siebie miejsce. Kiedy rodzic potrzebuje na chwilę spuścić szkraba z oczu może to zrobić bez obaw, że ten upadnie i zrobi sobie krzywdę. Poza tym maluch zaciekawiony ilością i różnorodnością zawieszek potrafi przez chwilę zabawić się na macie edukacyjnej sam dzięki czemu rodzic zyskuje kilka minut czasu wolnego na własne aktywności. 

Nie bez znaczenia pozostaje też wielkość maty edukacyjnej. Z reguły nie mają one zbyt dużych rozmiarów dzięki czemu łatwo je złożyć i zabrać ze sobą w podróż. Jak widać mata edukacyjna ma naprawdę wiele zalet, dzięki którym codzienna opieka nad małym dzieckiem staje się łatwiejsza.